Kaya Tuzu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Kaya Tuzu Türleri ve Özellikleri

Kaya tuzu, günümüzde kullanımı daha da artmış olan tuzlardandır. Diğer tuz çeşitlerine göre en faydalı tuz olan kaya tuzu, ülkemizde çok yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Ülkemizde çok bulunması nedeniyle kaya tuzu, ihraç edilmektedir. Bunun yanında ülkemizde de son derece ucu olarak satılır. Ülkemizin Çankırı ili sınırları içerisinde çok fazla bulunan kaya tuzu, özel yöntemlerle hijyen kurallarına göre çıkarılmaktadır. Çankırı'da bulunan mağara içerisinden çıkarılan kaya tuzu, bazen tüketilmek yerine evlerdeki negatif enerjilerin ortadan kaldırılması amacıyla da kullanılmaktadır. Bazı insanlarda göre kaya tuzu, evde bulunan negatif enerjiyi alarak ortama pozitif enerji göndermektedir. Bu nedenle bazı kaya tuzları direk olarak şekillendirilerek dekor amacıyla kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Çankırı ilinde bulunan kaya tuzları, dünyadaki Himalaya tuzlarından bile çok daha kalitelidir. Çünkü Himalaya tuzları içerisinde çok yüksek oranda demir elementi bulunur. Bu nedenle kaya tuzunun en kalitelisi araştırmacılara göre Çankırı'da bulunan tuz mağarasında çok fazladır. Kaya tuzunun insan sağlığına etkileri sadece tüketim şekilden değildir. Yine Çankırı ilinde bulunan bir kaya tuzu mağarasına, insanlar sağlık amacıyla gitmektedir. Belediyenin turistik geziler için ve diğer amaçlarla kullanılması için yapmış olduğu mağara içerisine giden insanlar şortla mağaraya girerek mağara içerisinde uzun süre boyunca beklemektedir. Yapılan bu işlemin özellikle akciğer hastalıkları üzerinde çok olumlu etkilerinin olduğu bilimsel olarak da açıklanmıştır. Meydana gelen etki, direk olarak tuz mağarası içerisinde bulunan NaCl'nin insanlarda solunum yollarını rahatlatmasıyla oluşmaktadır.

Kaya tuzunun diğer faydaları nelerdir?

Bilindiği gibi tuzun fazlası ne olursa olsun zararlıdır. Bu nedenle bahsedilen faydalar kesinlikle ideal ölçülerde kullanılan tuzlar için geçerlidir. Sizlerde kaya tuzundan fayda görmek için kesinlikle belli ölçülerde tuz kullanmalısınız. Kullanılan tuzun gerçek ve doğal kaya tuzu olduğunu bilmelisiniz. Çünkü günümüzde satılan birçok tuz doğal olmayan yöntemlerle elde edilmiş ve rafine edilmemiş tuzlardır.
  • Kaya tuzu, insanlarda meydana gelen ve uzun ömür boyu kişilerde etkilerini ortadan kaldırmayan hipertansiyon sorunlarını gidermektedir. Hipertansiyonun insanlarda göstermiş olduğu etkileri daha ilk kullanımlarda bile birkaç dakika içerisinde ortadan kaldıran kaya tuzu, düzeli kullanımlarda bir ilaçtan daha fazla etki yapmaktadır.
  • Kaya tuzu insanlarda meydana gelen ödem rahatsızlıklarını son derece azaltır. Vücutta oluşmakta olan ya da oluşmuş olan ödemlerin giderilmesi için düzenli bir şekilde kaya tuzu kullanabilirsiniz. Bunun için doktorunuzdan da bilgi alabilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra kaya tuzu endüstri alanında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yağ üretiminden plastik üretimine kadar kaya tuzu kullanılmaktadır. Kaya tuzu içerisinde bulunan sodyum klorür nedeniyle çok faydalıdır.
  • Kaya tuzu, temizlik amacıyla kullanılabilmektedir. İçerisindeki sodyum klorür sayesinde sürekli olarak kendisini temizleyen sular elde etmek mümkündür. Bu nedenle yüzme havuzlarına kaya tuzu eklenebilmektedir.
Kaya tuzunun doğal olduğunu nasıl anlarız?

Aldığınız kaya tuzunun orijinal ve doğal olduğunu anlamanın kolay bir yolu vardır. Bunun için evinizde bir bardak sirke içerisine kaya tuzu atılır. Bu şekilde bir süre beklendikten sonra yaklaşık 10 dakika sonra alttan üste doğru gaz kabarcıkları çıkıyorsa almış olduğunuz kaya tuzu doğal değildir. Eğer aldığınız tuz orijinal bile olsa aşırı bir şekilde tüketmemelisiniz. Aksi durumlarda birçok sağlık problemiyle karşılaşabilirsiniz.

Kaya tuzunun strese etkileri nelerdir?

Kaya tuzları, doğru kullanımlarda stres sorunlarından da sisleri koruyacaktır. Bunun için taş şeklindeki kaya tuzları içerisinden şiddetli bir ışık geçirilir. Geçirilen ışık sayesinde kaya tuzu içerisinden yüksek oranda iyon açığa çıkar. Bu iyonlar ise insanların hızlı bir şekilde stres atmasını sağlar. Bu etki hem yetişkinlerde hem de diğer insanlarda aynı etki görülür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Limon Tuzunun Faydaları Nedir?

Limon Tuzunun Faydaları Nedir?

Güncel

Asetik Asidin Tuzu

Asetik Asidin Tuzu

Güncel

Çin Tuzu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çin Tuzu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuz Türleri ve Özellikleri

Tuz Türleri ve Özellikleri

İyotlu Tuz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İyotlu Tuz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaya Tuzunun Zararları Nedir?

Kaya Tuzunun Zararları Nedir?

Tuz Banyosu Türleri ve Özellikleri

Tuz Banyosu Türleri ve Özellikleri

Tuz Çeşitleri Nelerdir?

Tuz Çeşitleri Nelerdir?

Soda Limon Tuz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Soda Limon Tuz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?