Tuz Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Tuz Türleri ve Özellikleri

Tuz, beyaz bir renge sahip olan, sodyum klorür ismi ile bilinen ve kristal bir yapıya sahip olan bileşkenin adıdır. İnsan ve onun dışındaki tüm canlıların besin kaynaklarının başından bulunmaktadır. Canlılar için beslenmeleri konusunda oldukça önemli bir yere sahip olan tuz ayrıca ticari amaç içinde oldukça önemli bir gıda türüdür. İnsan vücudunun yaşamsal fonksiyonlarının devam ettirebilmesi için tuzun çok önemli bir yeri vardır. Bunun sebebi ise tuzun içinde bulunan sodyum ve klorür insan vücudu için çok önemli olan bileşkedir. İnsan vücudunda bu tür eksiklikleri gideren en önemli yapı maddesi ise tuzdur. Bu sebepten insanlar bu besin kaynağını belli miktarda tüketmelerinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca ticari amaç ile de tuz bu sektör için oldukça önemli bir yere sahiptir. Mesela gıda, tekstil, deri, kimya sektörü ve bunun yanı sıra hayvancılık sektörü içinde kullanılmaktadır. Tuzun ekşi ve keskin bir tadı bulunmaktadır ve bu sebepten yemeklerde olmazsa olmaz bir konuma sahip olmaktadır. Ayrıca tuzun belli bir kokusu yoktur hatta herhangi bir kokuya sahip de değildir. Bir insanın her gün belli bir miktar tuz alması gerekir. Bunun sebebi ise özellikle yaz aylarında insanlarda oluşan terleme tuz kaybına ve bununla beraber su kaybı da ortaya çıkar. Bununla birlikte baş dönmesi, tansiyon düşmesi ve bitkinlik gibi birçok sorunu ortaya çıkarabilir. Bu sebepten dolayı insanlar günlük belli bir miktar tuzu gerek yemeklerin de gerekse salatalarında veya başka besinler içinde tüketerek bu eksikliği bu şekilde ortadan çıkarabilir. Bir insan vücudunun ortalama günlük tuz ihtiyacı on beş gram olmaktadır ve bu durum göz önünde bulundurulup ona göre tüketmelidirler. Tuz her ne kadar sağlık için önemli bir yere sahip olsa da çok fazla tüketilmesinin de birçok sorunu ortaya çıkaracağı unutulmamalıdır. Tuzun elde edilmesi üç yöntem şeklinde olmaktadır. Bu üç yöntemi beraber inceleyelim;
  • Deniz tuzu; dünya üzerinde çok fazla bulunan denizlerin su dışından içinde bulundurduğu diğer önemli madde ise tuzdur. Deniz suyunda çok fazla sodyum ve klorür bulunur. Bu sebepten yapay bir göl oluşturularak bu deniz suyunun bir kısmı bu göl içine aktarılır ve belli bir zaman içinde buharlaştırılarak tuz haline getirilir. Bunun yanı sıra deniz sularında çok fazla mineral bulunmaktadır ve bu mineraller de sağlık için çok önemlidir. Ancak deniz suyu çevre kirliliği yüzünden çok fazla metaller ve kirli maddeler içermektedir. Bu sebepten deniz suyu direk olarak değil de rafine edilerek kullanılır.
  • Kaya tuzu; denizlerdeki suyun kuruması sonucunda ortaya kristal şekilde tuzlar kalır ve bu tuzlar kaya tuzu olarak adlandırılır. Denizdeki su kuruyunca geriye kalan kristal parçalar güneşin ışıkları ve ışınları altında kalarak tuz haline gelir ve yüksek bir basınç sonucunda ortaya çıkar. Bu basınç sonucunda topak haline gelen tuz kristali bazı işlemler sonucundan geçerek kullanıma hazır hale gelir. Asında kaya tuzu diğer tuzlara göre daha faydalı ve daha uzun ve doğal işlemlerden geçtiği için daha sağlıklıdır. Ancak her yerde bu tuzun bulunması biraz zordur sadece belli yerler de yani deniz suyunun kuruduğu yerlerde ortaya çıkar.
  • Rafine tuzu; sofra adı da verilen bu tuz çeşidi deniz tuzu ve kaya tuzunun rafine edilmiş yani işlem görmüş halidir. Rafine tuzu kaya tuzu ya da deniz tuzunun içindeki sodyum dışından tüm elementlerin alınması ile yapılır. Bu sebepten de insan sağlığı için rafine tuzunun zararlı olmasının nedeni budur. Bu tuz çeşidinin bir miktar bile kullanılması sonucunda vücudun su ihtiyacı kaybolur ve bu da sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Mesela yüksek tansiyonun fazla tuz ile artmasının sebebi bu tuz çeşidinin ortaya çıkması ile vücuttaki oranların dengesini bozar ve tansiyon sorunu ortaya çıkar.
Görüldüğü üzere tuzun çeşitleri ortaya çıkış yerlerine göre değişkenlik göstermektedir. Tuz insan sağlığı için her ne kadar faydalı olsa da rafine edilmiş tuzun fazla tüketilmesi sonucunda bazı hastalıklar kendini göstermeye başlar. Bu sebepten eğer bulunuyor ise deniz ya da kaya tuzu tüketilmelidir. Ancak deniz ve kaya tuzunun bulunması zor olduğundan rafine edilen tuzun günlük olarak on beş gramı geçmemesi lazım. Ayrıca tuz tüketen bir kişi o tuzun üç katı miktarı kadar su tüketerek vücuttaki tuz oranını aza indirmelidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Tuz Ruhu Formülü

Tuz Ruhu Formülü

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kaya Tuzu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaya Tuzu Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuzun Zararları Nelerdir?

Tuzun Zararları Nelerdir?

Asitler Bazlar ve Tuzlar

Asitler Bazlar ve Tuzlar

İyotsuz Tuz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

İyotsuz Tuz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuz Ruhu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuz Ruhu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kaya Tuzunun Zararları Nedir?

Kaya Tuzunun Zararları Nedir?

Tuz Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuz Sabunu Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tuzların Özellikleri Nelerdir?

Tuzların Özellikleri Nelerdir?

Tuz Türleri ve Özellikleri

Tuz Türleri ve Özellikleri

Organik Tuz Türleri ve Özellikleri

Organik Tuz Türleri ve Özellikleri

Limon Tuzunun Faydaları Nedir?

Limon Tuzunun Faydaları Nedir?